Doručujeme zpravidla do 3 dnů po celé ČR! Neváhejte a vyberte si tu pravou Testa di Moro nebo rovnou zvýhodněný pár!

Legendy Teste di Moro

Každý kousek Teste di Moro je nejen uměleckým dílem, ale také symbolem bohaté historie Sicílie. Tyto ikonické sochy jsou inspirovány dávnými legendami, z nichž každá vypráví jiný příběh. Ať už se jedná o tragickou lásku mezi sicilskou dívkou a Maurem, připomínající příběh Romea a Julie, klasickou legendu o zrazené milence, nebo verzi o Isabellině věčné lásce, známé z Dekameronu – každá varianta v sobě skrývá hluboký symbolismus.

Prozkoumejte krásu a mystiku Teste di Moro a objevte příběh, který k vám nejvíce promlouvá.

Sicilská žena a Maur

Nejznámější verze legendy se odehrává v Palermu kolem 11. století, kdy byl ostrov pod nadvládou Arabů (Maurů). Krásná sicilská dívka, která žila v arabské čtvrti Kalsa, měla na svém balkoně bohatě kvetoucí zahrádku, o kterou se pravidelně starala. Jednoho dne ji tam spatřil mladý Maur a okamžitě se do ní zamiloval. Později jí vyznal lásku a ona jeho city opětovala. Sicilská dívka však zjistila, že muž už jednu ženu i se dvěma dětmi má ve své rodné zemi a plánuje se k nim vrátit. V návalu vzteku a žárlivosti se ho zrazená dívka rozhodla zabít a usekla mu hlavu. Hlavu svého milovaného Maura pak vystavila jako květináč, do kterého zasadila bazalku. Bazalka kvetla neobvykle bujně, což přilákalo také pozornost sousedů, a tak si své vlastní květináče ve tvaru hlav začali vyrábět z keramiky.

Dekameron
Teste di Moro se často spojují i s příběhem z
Dekameronu od Giovanniho Boccaccia, konkrétně s legendou o Isabelle a Lorenzovi. V této verzi se mladá dívka Isabella zamiluje do chudého místního chlapce Lorenza. Její bratři se o spojení Isabelle a Lorenza dozvědí a chtějí bránit čest své rodiny. Rozhodnou se Lorenza zavraždit a skrýt jeho tělo. Isabelle se po jeho zmizení podaří najít místo, kde je pohřben, a v zoufalství odřízne jeho hlavu. Tu si vezme domů, ukryje ji v květináči a zasadí do něj bazalku. Rostlina roste silně a krásně, zavlažovaná Isabellinými slzami. Tato verze tragického příběhu lásky a smrti se stala inspirací pro keramické sošky Teste di Moro, které nesou podobné téma vášně, zrady a ztráty.

Romeo, Julie a Teste di Moro
Existuje verze legendy o Teste di Moro, která připomíná příběh Romea a Julie a je založena na tragické lásce mezi dvěma lidmi z různých světů. V této verzi se mladá sicilská dívka zamiluje do Maura, cizince z nepřátelské kultury. Jejich láska je hluboká, ale zakázaná kvůli napětí mezi jejich rodinami a společnostmi, které nesouhlasí s jejich vztahem. Navzdory odporu se milenci scházejí v tajnosti. Když se dívčini příbuzní o jejich vztahu dozvědí, rozhodnou se Maura zavraždit, aby ochránili rodinnou čest. Zlomená dívka se snaží uniknout smutku a bolesti tím, že si tajně uchová hlavu svého milence. Vzpomínku na něj udržuje při životě tak, že z hlavy vytvoří květináč, do něhož zasadí bazalku. Rostlině, zalévané jejími slzami, se v květináči daří, což symbolizuje lásku, která přetrvá i po smrti. Tento příběh zdůrazňuje sílu nekonečné lásky a věrnosti.

Věrná sicilská manželka
Další verze příběhu vypráví naopak o sicilské manželce, která zjistila, že její maurský manžel ji podvádí s jinou ženou. V zoufalství a hněvu ho zavraždila a stejně jako v předchozí legendě použila jeho hlavu jako květináč. Tato verze klade důraz na morální ponaučení o věrnosti a věčném trestu za zradu.

Každá z těchto verzí podtrhuje silné emoce, které jsou součástí sicilské kultury – vášeň, čest, lásku a pomstu. Teste di Moro tak nejsou jen dekorativními předměty, ale i nositeli hluboké symboliky.